475/2008 Z.z.
ZÁKON
z 30. októbra 2008,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
Zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v znení zákona č. 530/2004 Z.z., zákona č. 81/2005 Z.z., zákona č. 312/2005 Z.z. a zákona č. 348/2007 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 1 odsek 1 znie:
(1)
Tento zákon upravuje poskytovanie náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len náhrada”) pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len dočasné pridelenie”), pri vyslaní do členského štátu Európskej únie (ďalej len vyslanie do štátu Európskej únie”), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len vznik pracovného pomeru”), pri výkone práce v zahraničí a pri ceste v súvislosti s mimoriadnym výkonom práce mimo rozvrhu pracovných zmien do miesta pravidelného pracoviska a späť
a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v štátnozamestnaneckom pomere, ak osobitný predpis neustanovuje inak,1
b) členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnuté,
d) osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon.”.
Poznámka pod čiarou k odkazu 1 znie:
1 Zákon č. 312/2001 Z.z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.”.
2. V § 1 ods. 4 prvá veta znie: Zamestnancovi nepatrí náhrada podľa tohto zákona, ak mu je preukázane poskytnutá inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou v rozsahu a vo výške podľa tohto zákona.”.
3. V § 1 sa vypúšťa odsek 5.
4. V § 3 sa za odsek 1 vkladá nový odsek 2, ktorý znie:
(2) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom pri určovaní podmienok pracovnej cesty podľa odseku 1 dohodnúť na prerušení pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca; prerušenie pracovnej cesty sa môže uskutočniť v období pred začatím výkonu práce na pracovnej ceste alebo v období po skončení výkonu práce na pracovnej ceste.”.
Doterajší odsek 2 sa označuje ako odsek 3.
5. V § 3 ods. 3 úvodná veta znie: Zamestnávateľ môže v prípade potreby určiť podmienky pracovnej cesty podľa odsekov 1 a 2 jedným rozhodnutím”.
6. V § 5 ods. 3 sa na konci pripájajú tieto slová: alebo zabezpečiť bezplatné stravovanie”.
7. V § 5 sa odsek 4 dopĺňa písmenom c), ktoré znie:
c) jednej pracovnej zmeny v rámci dvoch kalendárnych dní viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest.”.
8. V § 5 ods. 5 sa slová celé koruny” nahrádzajú slovami najbližší eurocent”.
9. V § 5 ods. 6 na konci sa vypúšťa bodkočiarka a text za bodkočiarkou.
10. V § 5 odsek 7 znie:
(7) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste v rámci ubytovacích služieb preukázane poskytnuté raňajky, zamestnávateľ stravné podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti…